Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Pranie mebli tapicerowanych

Tanie pranie - Czysty Dywan

Pierzemy u klienta Codziennie od 8 do 20

Meble pierzemy u klienta. Wypożyczalnia odkurzaczy piorących.
A A A

 

O zaletach dywanów z wełny nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Specyficzna budowa ich naturalnych włókien dużo lepiej niż włókna sztuczne pochłania kurz z powietrza, a z drugiej strony ułatwia odkurzanie. Dywan wełniany potrafi utrzymać korzystny mikroklimat pomieszczenia poprzez absorpcje nadmiaru wilgoci lub utrzymaniu jej na odpowiednim poziomie. Jest w dużym stopniu odporny na przepalenia, a ewentualne uszkodzenia termiczne można zlikwidować przez jego szczotkowanie. Dywany z wełny są eleganckie i miłe w dotyku. 

Jeśli mamy taki dywan i chcemy by nam służył jak najdłużej musimy jednak pamiętać o jego konserwacji. Dywan położony w miejscu o małym natężeniu ruchu (np. sypialnia) powinien być odkurzany raz w tygodniu, a prany raz w roku. W miejscach narażonych na większy ruch (np. przedpokój, jadalnia) odkurzamy go dwa razy w tygodniu i pierzemy dwa razy w roku.


Dobrą metodą na utrzymanie świeżości i czyszczenie dywanu jest jego trzepanie - ale należy pamiętać, że zbyt mocne uderzanie może zniszczyć osnowę oraz włókna, trzepać należy więc z umiarem i raczej delikatnie. W ogóle wszelkie metody siłowe nie są wskazane dla wyrobów z naturalnej wełny ponieważ uszkadzają naturalną strukturę włókna.


W przypadku zalania kawą, winem, herbatą należy natychmiast odsączyć płyn, na przykład za pomocą chusteczek higienicznych czy papierowych ręczników, można zmoczyć powtórnie wodą i znowu odsączyć. Do dokładnego odsączenia można użyć zwykłego odkurzacza i odsysać wilgoć przez cienką szmatkę z mikrofibry. Wezwać specjalistyczną firmę zajmującą się praniem dywanów. Absolutnie nie należy trzeć zalanego miejsca ani próbować czyścić samemu przy pomocy popularnych środków czyszczących. Nie używać gorącej wody. Takie działania mogą zniszczyć włókno oraz utrwalić plamę. 
Do czyszczenia wełny używa się środków lekko zasadowych - nie więcej niż 5ph, bez chloru, wybielaczy optycznych i chemicznych. Zawsze przed czyszczeniem dokonujemy próby w miejscu mało widocznym. 
Utarło się, że najtrudniejsze do usunięcia są plamy spowodowane zalaniem czerwonym winem, poniżej opisuję dwie metody, które sam uznaję za skuteczne i sprawdzone w domowych warunkach.
Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie to ostateczność i zawsze lepiej zamówić profesjonalistę ze sprzętem do prania dywanu.


W przypadku braku możliwości wezwania profesjonalnej firmy piorącej dywany w ostateczności można do oczyszczenia plamy z czerwonego wina zastosować dwie metody dostępne w warunkach amatorskich różniące się składem środka czyszczącego wykorzystanego do czyszczenia dywanu.

  • W pierwszej metodzie przygotowujemy roztwór octu i detergentu do mycia naczyń. Delikatnie zmoczyć zalane miejsce, odczekać chwilę i dokładnie odsączyć, zawsze na końcu wypłukać letnią wodą w celu neutralizacji środka. Uważać by nie przemoczyć dywanu!

  • Druga metoda polega na przygotowaniu mieszanki z octu i proszku do pieczenia (zawiera wodorowęglan sodu) w stosunku 1:1. Uwaga: W trakcie mieszania wytwarza się dwutlenek węgla.
     

Tak przygotowaną mieszanką o konsystencji błota nakładamy równomiernie na plamę tak by dotarła do całej powierzchni włosia, pozostawiamy na jakiś czas (nie pozwalamy na zaschnięcie), a następnie zbieramy i wypłukujemy letnią wodą.


Opisane metody czyszczenia plam z czerwonego wina są ostatecznością i należy je stosować tylko wtedy kiedy pomoc profesjonalnej firmy piorącej dywany jest niemożliwa.

Zapraszamy także do zapoznania się z innymi naszymi poradami w temacie czyszczenia dywanów i prania tapicerki meblowej: