Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Pranie mebli tapicerowanych

Tanie pranie - Czysty Dywan

Pierzemy u klienta Codziennie od 8 do 20

Meble pierzemy u klienta. Wypożyczalnia odkurzaczy piorących.
A A A

Pranie dywanów wykładzin i tapicerki

Dla uproszczenia w opisie będzie mowa o praniu dywanu. Pranie wykładziny i pranie tapicerki wykonuje się w podobny sposób.


Przygotowanie dywanu do prania

Usunąć z pranego dywanu krzesła, stoły, stołki, łóżka, wersalki, doniczki z kwiatami, stolik telewizyjny i.t.p., tak by mieć swobodny dostęp do całej pranej powierzchni dywanu. Następnie dokładnie odkurzyć dywan, a jeśli to możliwe to wytrzepać. Pozwoli to usunąć jak największą ilość zabrudzeń przed praniem dywanu na mokro.

Przygotować urządzenie które będzie wykorzystywane do prania dywanu. Podłączyć rury, końcówki, sprawdzić pojemnik na brudną wodę, sprawdzić przewód zasilający czy nie ma przetarć izolacji lub innych uszkodzeń mechanicznych. Przygotować roztwór do prania dywanu. Jeśli nie mamy odkurzacza z podgrzewaczem roztworu piorącego należy zwrócić uwagę na fakt, że do sporządzenia roztworu można używać zimnej wody jednak należy pamiętać, że ciepły roztwór działa skuteczniej niż zimny. Temperatura roztworu powinna być dostosowana do pranego dywanu, użytej chemii oraz używanego ekstraktora. Jeśli używamy proszku do prania np. RM 760 należy go wcześniej rozpuścić, a dopiero tak przygotowany roztwór wlać do odpowiedniego zbiornika w odkurzaczu do prania dywanu (ekstraktor).

Wsypywanie proszku do prania dywanu bezpośrednio do pojemnika w odkurzaczu do prania może spowodować jego zbrylenie i nie dopuścić do prawidłowego rozpuszczenia. W takim przypadku będziemy prać dywan wodą lub za słabym roztworem, co nie pozwoli nam na osiągnięcie oczekiwanego efektu  prania. Zwykle środki używane do prania dywanu są środkami niskopieniącymi ale czasem może się zdarzyć że dywan, który pierzemy był wcześniej czyszczony środkiem pieniącym co w czasie prania, może zwiększyć ilość powstającej piany i uniemożliwić prawidłowe pranie dywanu,  może też doprowadzić do uszkodzenie odkurzacza piorącego. W takim przypadku należy do pojemnika na brudną wodę wlać odpowiednią dawkę antyspieniacza.

Uwaga: Zawsze przed praniem należy sprawdzić działanie roztworu piorącego w miejscu dyskretnym i nie widocznym. Pozwoli to zweryfikować trwałość kolorów dywanu oraz określi ewentualną reakcję włókna na kontakt z chemią piorącą.

W przypadku silnie zabrudzonego dywanu możemy najpierw rozprowadzić na jego powierzchni warstwę środka czyszczącego lub specjalnego pre-sprayu. Jeśli rozprowadzamy środek, którym będziemy prali dywan możemy użyć pompy i lancy odkurzacza, jeśli chcemy użyć specjalnego pre-sprayu zalecam stosowanie specjalnego opryskiwacza. Jeśli nie mamy specjalnego opryskiwacza można użyć opryskiwacza do oprysku działki, oczywiście po wcześniejszym dokładnym umyciu pozostałości po starej chemii. Jeśli na pranym dywanie występują plamy konkretnego pochodzenia, można użyć do ich usunięcia z pranego dywanu specjalnych środków dedykowanych do tych zabrudzeń. 

Po odpowiednim czasie możemy przystąpić do właściwego prania dywanu. Czynność wykonujemy przesuwając lancę odkurzacza po pranej powierzchni jednocześnie natryskując i zbierając roztwór z rozpuszczonymi zabrudzeniami. Szybkość z jaką przesuwamy lancę piorącą to około 20 cm na sekundę. Pranie dywanu zaczynamy zawsze od miejsca najbardziej oddalonego od drzwi, którymi będziemy opuszczać pomieszczenie. Pierzemy pasami tak by każdy kolejny pas zachodził na poprzedni o około 2-3 cm. gwarantuje to dokładne upranie dywanu. Do czyszczenia silnie zabrudzonych fragmentów możemy użyć wąskiej końcówki "tapicerskiej", pozwoli to na dokładne wyczyszczenie konkretnego fragmentu dywanu bez moczenia czystszych okolic. W przypadku pomieszczeń z oknem warto by linie prania przebiegały od okna, a nie w poprzek pomieszczenia, dywan będzie wyglądał dużo ładniej kiedy na niego spojrzymy wchodząc do pokoju.

Przez cały czas prania dywanu należy zwracać uwagę na ilość płynu w zbiorniku na brudną wodę i w odpowiednim czasie go opróżniać.